Фільми

Чорнобиль

Тривалість:

01:12:21

Переглядів:

968

Вічная пам'ять / Vichnaya Pamyat (2019)

Серіал оповідає про події 1986 року, пов'язані з Чорнобильською катастрофою, що вважається найбільшою техногенною катастрофою в історії людства. В центрі уваги — екранізовані розповіді учасників подій, що вижили після вибуху на найбільшій електростанції країни, і людей, які займали керівні посади.

Епізод почиинається кадрами буденного життя міста Прип'ять напередодні катастрофи. Дія переноситься на кілька місяців уперед. На вулицях Москви агент КДБ зупиняє Валерія Легасова та садить до авто, де йому повідомляють, що він повинен виступити свідком у суді. Йому обіцяють звання Героя Радянського Союзу та посаду директора інституту ім. Курчатова, якщо академік підтвердить офіційні дані Москви. Згодом Хом'юк зустрічається з Легасовим і переконує його розповісти правду про реактори.

Дятлов, Брюханов і Фомін постають перед судом. Щербина пояснює принципи роботи атомної електростанції, а Хом'юк і Легасов свідчать про розвиток катастрофи та її причини. Щербині під час судового засідання стає зле, з приводу чого оголошують перерву. Легасов ділиться зі Щербиною своїми почуттями — що він лишився осторонь безпосередніх подій, де міг би когось урятувати. Той підбадьорює його словами, що саме завдяки Легасову вдалося залучити необхідні ресурси та ліквідаторів.

Флешбек показує як дії Дятлова призвели до вибуху. Той прагнув провести випробування якомога швидше та з недосвідченим колективом, аби отримати підвищення. В реакторі почалося стрімке зростання потужності, проте персонал був упевнений в захисті. Врешті Акімов активував аварійне вимкнення реактора, проте керуючі стрижні мали недолік, допущений задля їх здешевшання. Вони й спричинили навпаки зростання потужності, що й дало в результаті вибух. Описуючи ці події, Легасов розповідає про подібний інцидент на Ленінградській АЕС, замовчаний ним же від МАГАТЕ.

Після виступу Легасова заарештовують, йому повідомляють, що ці свідчення не будуть взяті до уваги судом і не будуть оприлюднені. За ним лишаються поточні посади, але він не отримає жодних нагород і втратить будь-який вплив.

Наприкінці показуються кадри з реальними учасниками цих подій, повідомляється їхня подальша доля та описуються наслідки катастрофи, відчутні і по сьогодні. Після самогубства Легасова його мемуари не могли більше приховуватись і СРСР визнав помилку при проєктуванні реактора. Недолік в інших реакторах того ж типу було усунено. Деяких колег Легасова, що підтримували його, було кинуто до в'язниці, Уляна Хом'юк є їхнім збірним образом. Щербина помер у 1990. Брюханов, Дятлов і Фомін були засуджені до 10-и років ув'язнення. Фомін, вийшовши на свободу, повернувся до роботи на АЕС в Росії. Дятлов помер у 1995 від наслідків опромінення. В завалах Четвертого енергоблока досі перебувають останки Валерія Ходемчука. Одяг, який понад 30 років тому зняли з пожежників, досі лежить у підвалі МСЧ-126 та показує високий радіоактивний фон. Людмилі Ігнатенко лікарі діагностували безпліддя, проте помилилися і тепер вона має сина й живе у Києві. Близько сотні шахтарів, які копали тунель під станцією, не дожили до 40-и років. Щодо водолазів, поширилася чутка нібито вони загинули, проте насправді вижили і двоє з них досі живі. Понад 600 тис. людей постраждали, багато з них померли від радіації та спричинених нею хвороб, але їх облік не вівся радянською владою. 300 тис. було виселено з зони відчуження, повертатися куди досі небезпечно. Горбачов у 2008 році висловився, що, можливо, Чорнобильська катастрофа була справжньою причиною розпаду Радянського Союзу. У 2017 над АЕС було завершено нове укриття, розраховане на службу впродовж століття. В Україні та Білорусі після вибуху різко зросла захворюваність на рак. Кількість жертв катастрофи оцінюється від 4 тис. до 93 тис. Офіційна цифра — лише 31. Однак справжнє число, напевне, не буде відомо ніколи.

Країна: США, Велика Британія
Жанр: історична драма
Режисер: Юган Ренк
У ролях: Джаред Гарріс, Стеллан Скашгорд, Емілі Вотсон, Марк Льюїс Джонс, Гілтон Мак-Рей, Роберт Еммс, Адам Нагайтіс, Джессі Баклі, Пол Ріттер, Едріан Роллінс, Наташа Радскі, Кон О'Ніл, Адам Лундгрен, Біллі Постлтвейт, Дангуоле Рагажінскайте, Майкл Шеффер, Томас Жайбус, Люсі Рассел, Сем Страйк, Сем Тротон, Ральф Айнесон, Фарес Фарес, Алан Вільямс, Алекс Фернс, Майкл Мак-Елхеттон

Чорнобиль

© 2006-2024 klio.dp.ua