Ген українців
Прем'єрний випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про українську письменницю, меценатку та видавчиню Олену Пчілку, яку ще називали "матір'ю українського націоналізму".
Чим найбільше запам'яталася сучасникам героїня програми, як відстоювала права української мови та чому здобула сл...
Другий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про легендарного полководця Мирона Тарнавського, якого ще називають «першим галицьким генералом»
Чому народившись у сім’ї священника він, всупереч бажанню родини, вибрав не священичу рясу, а зброю та військовий мундир?
Як герой пр...
Третій випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про будівничого української освіти Григорія Галагана.
Один з найпотужніших українських фінансистів. Ґалаґану було доручено дослідити положення селян, потерпілих від неврожаїв, та дати допомогу хлібом і коштами найбільш потерпілим, — що...
Четвертий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Аллу Горську, яку за любов до України комуністична влада жорстоко вбила.
Алла народилася в російськомовній сім'ї, але вже в дорослому віці принципово вивчила українську. Вона творила монументальні шедеври, які радянська влада ни...
П'ятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про родину Шухевичів – унікальний рід та коріння Романа Шухевича.
Впродовж століть рід Шухевичів збагачував Україну священниками, науковцями, юристами та військовими. Його представники відстоювали національну справу всупереч байдужості...
Шостий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про українського композитора та диригента Олександра Кошиця.
Він зробив всесвітньовідомою тепер уже популярну колядку «Щедрик» і примусив світ аплодувати стоячи українській пісні! Був неперевершеним диригентом, за що його називали гіпн...
Сьомий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Григорія Косинку - одного з найкращих українських новелістів з тавром «буржуазний націоналіст».
Григорій Михайлович Косинка, справжнє прізвище — Стрілець (29 листопада 1899 — 15 грудня 1934) — український письменник-новеліст, козак...
Восьмий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про легендарну Олену Степанів – добровольця УСС і першу жінку-офіцерку у збройних силах Австро-Угорщини.
Вона володіла надзвичайною вродою, була моделлю для спортивного підручника, а марки із її світлинами продавалися по всій Європі. ...
Дев'ятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Уласа Самчука – письменника, який був добре відомий у Європі та Америці.
Він став одним з перших, хто у художній формі наважився написати про Голодомор в Україні. Та вдома письменника не надто шанували. Тут його переслідували, а ...
Десятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Павла Тичину – одного з найвідоміших українських поетів XX століття.
За Радянського Союзу його твори виходили багатотисячними накладами, але це не заважало простим людям складати про нього безліч непристойних анекдотів. Він видав ...
Одинадцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Володимира Кубійовича – науковця і політика, що науку географію перетворив у політичну зброю, а Дивізію Галичина - у символ боротьби за Українську Державу.
Напів поляк і напів українець, що Панею свого серця обрав Україну. Це ...
Дванадцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Кирила Осьмака – президента Української Головної Визвольної ради (УГВР).
Унікальна триєдиність цієї постаті: націоналіст-державник, науковець, підприємливий аграрій. Ірина Фаріон розповідає як уродженець Полтавщини став презид...
Тринадцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" розповідає про письменницю Марко Вовчок.
Як уродженка Орловської губернії зуміла стати Шевченковою натхненницею? Чому чоловіки сходили за нею з розуму, а жінки проклинали та навіть ненавиділи? Зрештою, звідки у письменниці взявся ...
Чотирнадцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" розповідає про письменницю Наталену Королеву.
Як і чому Пані з еспансько-польського роду стала українською авторкою? Як зуміла розкодувати християнські символи та завести їх у життя простих людей?
Про святе та грішне,...
П'ятнадцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Шевченкові імперативи: від «садка вишневого коло хати» до «вражою, злою кров'ю волю окропіте».
Що більше віддаляє від нього час, то злободеннішими стають його твори та ідеї.
Шістнадцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про очільника ОУН на Закерзонні (сучасна Польща) Ярослава Старуха.
Він був очільником руху ОУН на Закерзонні та автором 12 прикмет націоналіста. Людина, що заповіла своє серце Україні і казала, що «війна - це година найбільшої п...
Сімнадцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Дмитра Донцова, людину, що горіла ідеєю нації та запалила до битви за неї мільйони.
Сила націоналістичних ідей, що стала силою дій покоління Нескорених.
Поступ від нації-жертви до нації-месника і невпинний рух по націонал...
Вісімнадцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Юліяна Бачинського, автор політологічної праці "Україна irredenta" (1895).
Трагічний шлях від першого проголошення ідеї самостійности України до радянофільства. Такий шлях Ю. Бачинського. Урок, що потребує засвоєння.
Йо...
Дев'ятнадцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про самобутню українську письменницю з яскравою біографією Уляну Кравченко.
Як напівнімкеня Юлія Шнайдер стала Уляною Кравченко і першою жінкою-поеткою в Галичині, твори якої вийшли окремою книжкою? Як вона зуміла запалити Фран...
Двадцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про колоритну українську письменницю Дарію Віконську.
Літературознавець, мистецтвознавець, письменниця та етнопсихолог. Авторка, яка від пейзажних описів еволюціонувала до націоналістичних нарисів «За силу і перемогу».
Двадцять перший випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про знаменитих націєтворців Івана та Юрія Липу.
Від "professione de foi..." Івана Липи до трилогії всеукраїнської національної думки Юрія Липи: "Призначення України", "Чорноморська доктрина", "Розподіл Росії".
"При...
Двадцять другий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про полковника та провідника ОУН на Закерзонні і Північно-Західних українських землях Василя Галасу.
Василь Галаса (12.11.1920 - 5.10.2002) – бандерівець, націоналіст, полковник Армії Нескорених - УПА, один із очільників націо...
Двадцять третій випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про живу легенду у війні з трьома окупаційними режимами: польським, німецьким, московським.
Український націоналіст, якого не зламали 25 років московських концтаборів. Останній із живих, що був нагороджений відзнакою УПА Золот...
Двадцять четвертий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про славетну українку Катерину Грушевську, яка була страчена московсько-сталінським режимом.
Вона зробила науковий подвиг, досліджуючи наш український епос – ДУМИ. Жінка, чиї праці з етнографії та фольклору, є джерелом сили...
Двадцять п'ятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Петра Франка.
Змагун. Пластун. Летун. Воїн. Боротьба і поразка. Радість і трагедія.
Як Франко оцінив би останній політичний вчинок свого сина?
Петро Франко – син видатного батька. Злети і падіння славетного...
Двадцять шостий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про мовознавицю Олену Курило.
Чужинка родом, що визначила норму української мови у ХХ-ХХI столітті. Навчала не правил, а любови до неї. Репресована московсько-сталінським режимом, але відроджена в силі нашої мови.
Двадцять сьомий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про повстанського художника Ніла Хасевича.
Про долю упівського митця-націоналіста, зброєю якого став різець і долото. Про смерть людини і безсмертя мистецтва. Про мистецтво як війну з ворогом.
Двадцять восьмий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про повстанця Василя Сидора.
Командир УПА-Захід та один із творців легендарної Української Повстанської Армії. 39 років земного шляху в боротьбі за свою національну державу.
Двадцять дев'ятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про українського маестро Мирослава Скорика.
Студія про життя як музику, що стає вічністю. Про музику, що промовляє більше за слова. Світлій пам'яті видатного композитора Мирослава Скорика присвячено в день його уродин...
Тридцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про персональну зв'язкову Романа Шухевича, очільницю Українського Червоного Хреста УПА Катерину Зарицьку.
Їй віддавали честь ув'язнені і вільні. Її життя - величність подвигу.
Тридцять перший випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Миколу Арсенича.
Його головні прикмети характеру - безоглядність і непримиренність у боротьбі з ворогами та зрадниками. Він створив Службу Безпеки ОУН-УПА і був справжнім мисливцем за чужою агентурою.
Тридцять другий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про українського бійця Мирослава Мислу.
Він був героєм московсько-української війни 2014-2020 років.
Загинув, захищаючи нас, у 24-ри роки на Луганщині.
"Я знав, за що борюся, я знав, за що загину".
Пам'ять про Г...
Тридцять третій випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Олексу Тихого.
Він був борцем за Україну в Донецьку у 70-х роках 20 століття. Був ворогом №1 для радянської системи і за українську ідентичність заплатив власним життям.
Як донецький вчитель Олекса Тихий рятував Донба...
Тридцять четвертий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про історичну формацію Українську Військову Організацію - УВО.
Як, програвши національно-визвольні змагання у 1917-1920-их рр. ХХ ст., українці відродили Ідею Нації і свою військову потугу.
Про історичний приклад для н...
Тридцять п'ятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про катастрофічні політичні наслідки окупації Іловайська.
366 українських воїнів віддали своє життя за український Іловайськ. 19 зникло безвісти. 300 - у полоні. 429 - поранені.
29 серпня 2014 року при виході з оточ...
Тридцять шостий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про останні миті генерала Шухевича крізь призму долі Галини Дидик.
Вона була символом покоління Нескорених у 20-70-х роках XX століття. Провела роки життя у підпіллі та 25 років у радянських таборах. Пройшла через нелюдські ка...
Тридцять сьомий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про лицаря УПА Олексу Гасина.
Він був шефом військової референтури ОУН-УПА та керівником військового штабу Української Повстанської Армії. Провів 19 років в активній війні з польським, німецьким та московським ворогом задля са...
Тридцять восьмий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Михайла Гаврилка.
Він на десятиліття випереджав націоналістичну ідеологію. Був полтавським козаком і січовим стрільцем, воїном та митцем. Людиною, яка різьбила українську історію стеком та мечем.
Загинув від ру...
Тридцять дев'ятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про сучасну історію московсько-української війни, що програмує наше сьогодення і майбутнє.
26 травня 2014 - 23 січня 2015-го року – саме стільки тривала оборона донецького летовища, що зірвала план Путіна та встигла стати ле...
Сороковий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про зраду, зневіру, а водночас – неспинність боротьби за власну державу через призму особистості Олександра Вишнівського.
Олександр Вишнівський - запорожець за народженням та духом! Полковник армії УНР, історик та мемуарист, що вик...
Сорок перший випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Героя України Тараса Матвіїва.
Він Герой України та воїн московсько-української війни.
Ніколи не ховався від небезпеки і сміливо дивився смерті в очі.
Зрештою, загинув рятуючи двох побратимів.
Сорок другий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Євгена Онацького, людину, що формувала українську душу.
Він був журналістом, дипломатом, інтелектуалом та очільником ОУН в Римі. Прожив 60 років в еміграції і увесь цей час працював для України. Став автором першого італійськ...
Сорок третій випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про шлях від секретаря поліційного відділку Івана Тобілевича до драматурга світової слави Івана Карпенка-Карого.
Він перетворив український театр у просвітницьку інституцію та основну політичну сцену України. Його драматургія - ц...
Сорок четвертий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про 34 роки земного шляху Дмитра Клячківського, що більш відомий під псевдо Клим Савур.
Він був засновником легендарного військового феномену – Української Повстанської Армії. Обстоюючи свої ідеали, пройшов крізь тюрми, підпі...
Сорок п'ятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Катерину Білокур, просту селянку, що вписала своє ім’я в історію українського живопису.
Україна відзначає 120 років від дня уродин художниці, талант якої знищували найрідніші. Вдома їй ламали пензлі і називали одержимою, але ...
Сорок шостий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про письменника, філософа та економіста Миколу Руденка.
Він пройшов шлях від переконаного сталініста до борця з радянсько-сталінським режимом. Його оголосили божевільним та відправили до тюрми, а він вказав українцям дорогу до ви...
Сорок сьомий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про самопожертву, помсту та відвагу оунівця Миколи Лемика.
Убити одного, щоб врятувати мільйони. Він вчинив атентат, який збурив усю світову пресу. Ризикуючи власним життям, пішов на вбивство радянського консула, аби привернути у...
Сорок восьмий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про безапеляційного борця за культуру української мови Святослава Караванського.
100 років від дня уродин видатного українського мовознавця, націоналіста та понад 30-літнього в'язня московсько-сталінських концтаборів Святослава ...
Сорок дев'ятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Терещенків - рід аристократів, що перетворювали гроші в маніфест українського Духу.
Вони були найбагатшими українськими підприємцями, що віддавали 80% свого статку на церкву, освіту, медицину, мистецтво.
Їхнє кредо – «...