Історія

Ген українців

Олена Пчілка — матір українського націоналізму

 27:12
 502

Прем'єрний випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про українську письменницю, меценатку та видавчиню Олену Пчілку, яку ще називали "матір'ю українського націоналізму".

Чим найбільше запам'яталася сучасникам героїня програми, як відстоювала права української мови та чому здобула сл...

ДИВИТИСЯ

Мирон Тарнавський – перший галицький генерал

 28:47
 273

Другий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про легендарного полководця Мирона Тарнавського, якого ще називають «першим галицьким генералом»

Чому народившись у сім’ї священника він, всупереч бажанню родини, вибрав не священичу рясу, а зброю та військовий мундир?
Як герой пр...

ДИВИТИСЯ

Григорій Галаган – складна душа

 20:45
 209

Третій випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про будівничого української освіти Григорія Галагана.

Один з найпотужніших українських фінансистів. Ґалаґану було доручено дослідити положення селян, потерпілих від неврожаїв, та дати допомогу хлібом і коштами найбільш потерпілим, — що...

ДИВИТИСЯ

Алла Горська - троянда шістдесятництва

 30:00
 248

Четвертий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Аллу Горську, яку за любов до України комуністична влада жорстоко вбила.

Алла народилася в російськомовній сім'ї, але вже в дорослому віці принципово вивчила українську. Вона творила монументальні шедеври, які радянська влада ни...

ДИВИТИСЯ

Шухевичі - ген слави українців

 31:02
 399

П'ятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про родину Шухевичів – унікальний рід та коріння Романа Шухевича.

Впродовж століть рід Шухевичів збагачував Україну священниками, науковцями, юристами та військовими. Його представники відстоювали національну справу всупереч байдужості...

ДИВИТИСЯ

Олександр Кошиць - геній хорового співу

 31:05
 225

Шостий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про українського композитора та диригента Олександра Кошиця.

Він зробив всесвітньовідомою тепер уже популярну колядку «Щедрик» і примусив світ аплодувати стоячи українській пісні! Був неперевершеним диригентом, за що його називали гіпн...

ДИВИТИСЯ

Григорій Косинка - письменник правди і сили

 30:55
 216

Сьомий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Григорія Косинку - одного з найкращих українських новелістів з тавром «буржуазний націоналіст».

Григорій Михайлович Косинка, справжнє прізвище — Стрілець (29 листопада 1899 — 15 грудня 1934) — український письменник-новеліст, козак...

ДИВИТИСЯ

Олена Степанів - вояк з жіночим чаром

 30:22
 350

Восьмий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про легендарну Олену Степанів – добровольця УСС і першу жінку-офіцерку у збройних силах Австро-Угорщини.

Вона володіла надзвичайною вродою, була моделлю для спортивного підручника, а марки із її світлинами продавалися по всій Європі. ...

ДИВИТИСЯ

Улас Самчук - волинський Гомер

 31:24
 402

Дев'ятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Уласа Самчука – письменника, який був добре відомий у Європі та Америці.

Він став одним з перших, хто у художній формі наважився написати про Голодомор в Україні. Та вдома письменника не надто шанували. Тут його переслідували, а ...

ДИВИТИСЯ

Павло Тичина – пігмей і геній водночас

 28:30
 272

Десятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Павла Тичину – одного з найвідоміших українських поетів XX століття.

За Радянського Союзу його твори виходили багатотисячними накладами, але це не заважало простим людям складати про нього безліч непристойних анекдотів. Він видав ...

ДИВИТИСЯ

Володимир Кубійович – воїн сучасного українознавства

 30:16
 257

Одинадцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Володимира Кубійовича – науковця і політика, що науку географію перетворив у політичну зброю, а Дивізію Галичина - у символ боротьби за Українську Державу.

Напів поляк і напів українець, що Панею свого серця обрав Україну. Це ...

ДИВИТИСЯ

Кирило Осьмак – сильний, як кремінь, глибокий, як Дніпро

 31:34
 322

Дванадцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Кирила Осьмака – президента Української Головної Визвольної ради (УГВР).

Унікальна триєдиність цієї постаті: націоналіст-державник, науковець, підприємливий аграрій. Ірина Фаріон розповідає як уродженець Полтавщини став презид...

ДИВИТИСЯ

Марко Вовчок - «нахабна кацапка» чи «бджола Божа» нашої літератури?

 31:16
 220

Тринадцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" розповідає про письменницю Марко Вовчок.

Як уродженка Орловської губернії зуміла стати Шевченковою натхненницею? Чому чоловіки сходили за нею з розуму, а жінки проклинали та навіть ненавиділи? Зрештою, звідки у письменниці взявся ...

ДИВИТИСЯ

Наталена – Королева нашої літератури

 27:48
 278

Чотирнадцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" розповідає про письменницю Наталену Королеву.

Як і чому Пані з еспансько-польського роду стала українською авторкою? Як зуміла розкодувати християнські символи та завести їх у життя простих людей?

Про святе та грішне,...

ДИВИТИСЯ

Тарас Шевченко: геній без наступника, реаліст і фанатик національної ідеї

 28:12
 304

П'ятнадцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Шевченкові імперативи: від «садка вишневого коло хати» до «вражою, злою кров'ю волю окропіте».

Що більше віддаляє від нього час, то злободеннішими стають його твори та ідеї.

ДИВИТИСЯ

Ярослав Старух. Про жертовного націоналіста.

 28:52
 234

Шістнадцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про очільника ОУН на Закерзонні (сучасна Польща) Ярослава Старуха.

Він був очільником руху ОУН на Закерзонні та автором 12 прикмет націоналіста. Людина, що заповіла своє серце Україні і казала, що «війна - це година найбільшої п...

ДИВИТИСЯ

Дмитро Донцов - творець покоління УПА

 31:12
 287

Сімнадцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Дмитра Донцова, людину, що горіла ідеєю нації та запалила до битви за неї мільйони.

Сила націоналістичних ідей, що стала силою дій покоління Нескорених.
Поступ від нації-жертви до нації-месника і невпинний рух по націонал...

ДИВИТИСЯ

Юліян Бачинський - трагік української самостійности

 27:27
 210

Вісімнадцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Юліяна Бачинського, автор політологічної праці "Україна irredenta" (1895).

Трагічний шлях від першого проголошення ідеї самостійности України до радянофільства. Такий шлях Ю. Бачинського. Урок, що потребує засвоєння.
Йо...

ДИВИТИСЯ

Уляна Кравченко - Primavera української літератури

 29:24
 222

Дев'ятнадцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про самобутню українську письменницю з яскравою біографією Уляну Кравченко.

Як напівнімкеня Юлія Шнайдер стала Уляною Кравченко і першою жінкою-поеткою в Галичині, твори якої вийшли окремою книжкою? Як вона зуміла запалити Фран...

ДИВИТИСЯ

Дарія Віконська – «райська яблінка» української культури

 35:47
 265

Двадцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про колоритну українську письменницю Дарію Віконську.

Літературознавець, мистецтвознавець, письменниця та етнопсихолог. Авторка, яка від пейзажних описів еволюціонувала до націоналістичних нарисів «За силу і перемогу».

ДИВИТИСЯ

Іван Липа та Юрій Липа: коріння і крона української сили. Лікарі душ українців

 32:28
 230

Двадцять перший випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про знаменитих націєтворців Івана та Юрія Липу.

Від "professione de foi..." Івана Липи до трилогії всеукраїнської національної думки Юрія Липи: "Призначення України", "Чорноморська доктрина", "Розподіл Росії".

"При...

ДИВИТИСЯ

Василь Галаса: непоборний полковник УПА

 29:39
 163

Двадцять другий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про полковника та провідника ОУН на Закерзонні і Північно-Західних українських землях Василя Галасу.

Василь Галаса (12.11.1920 - 5.10.2002) – бандерівець, націоналіст, полковник Армії Нескорених - УПА, один із очільників націо...

ДИВИТИСЯ

Василь Левкович – останній полковник УПА

 28:00
 175

Двадцять третій випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про живу легенду у війні з трьома окупаційними режимами: польським, німецьким, московським.

Український націоналіст, якого не зламали 25 років московських концтаборів. Останній із живих, що був нагороджений відзнакою УПА Золот...

ДИВИТИСЯ

Катерина Грушевська - славетна донька видатного батька

 32:05
 143

Двадцять четвертий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про славетну українку Катерину Грушевську, яка була страчена московсько-сталінським режимом.

Вона зробила науковий подвиг, досліджуючи наш український епос – ДУМИ. Жінка, чиї праці з етнографії та фольклору, є джерелом сили...

ДИВИТИСЯ

Петро Франко – Змагун. Пластун. Летун. Воїн.

 32:05
 152

Двадцять п'ятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Петра Франка.

Змагун. Пластун. Летун. Воїн. Боротьба і поразка. Радість і трагедія.
Як Франко оцінив би останній політичний вчинок свого сина?

Петро Франко – син видатного батька. Злети і падіння славетного...

ДИВИТИСЯ

Олена Курило – чужинка, що визначила норму української мови

 31:25
 142

Двадцять шостий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про мовознавицю Олену Курило.

Чужинка родом, що визначила норму української мови у ХХ-ХХI столітті. Навчала не правил, а любови до неї. Репресована московсько-сталінським режимом, але відроджена в силі нашої мови.

ДИВИТИСЯ

Ніл Хасевич – художник, чиї роботи обезсмертили ОУН-УПА

 26:50
 160

Двадцять сьомий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про повстанського художника Ніла Хасевича.

Про долю упівського митця-націоналіста, зброєю якого став різець і долото. Про смерть людини і безсмертя мистецтва. Про мистецтво як війну з ворогом.

ДИВИТИСЯ

Василь Сидор — життя - спалах: один із творців легендарної УПА

 31:35
 140

Двадцять восьмий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про повстанця Василя Сидора.

Командир УПА-Захід та один із творців легендарної Української Повстанської Армії. 39 років земного шляху в боротьбі за свою національну державу.

ДИВИТИСЯ

Мирослав Скорик – музика, що промовляє більше за слова

 30:28
 121

Двадцять дев'ятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про українського маестро Мирослава Скорика.

Студія про життя як музику, що стає вічністю. Про музику, що промовляє більше за слова. Світлій пам'яті видатного композитора Мирослава Скорика присвячено в день його уродин...

ДИВИТИСЯ

Катерина Зарицька – життя як величність подвигу

 28:53
 128

Тридцятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про персональну зв'язкову Романа Шухевича, очільницю Українського Червоного Хреста УПА Катерину Зарицьку.

Їй віддавали честь ув'язнені і вільні. Її життя - величність подвигу.

ДИВИТИСЯ

Микола Арсенич – мисливець за чужою агентурою

 27:45
 80

Тридцять перший випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Миколу Арсенича.

Його головні прикмети характеру - безоглядність і непримиренність у боротьбі з ворогами та зрадниками. Він створив Службу Безпеки ОУН-УПА і був справжнім мисливцем за чужою агентурою.

ДИВИТИСЯ

Мирослав Мисла – герой московсько-української війни 2014-2020 рр

 29:43
 116

Тридцять другий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про українського бійця Мирослава Мислу.

Він був героєм московсько-української війни 2014-2020 років.
Загинув, захищаючи нас, у 24-ри роки на Луганщині.
"Я знав, за що борюся, я знав, за що загину".
Пам'ять про Г...

ДИВИТИСЯ

Олекса Тихий - донецький українець із мовною зброєю в руках

 29:49
 87

Тридцять третій випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Олексу Тихого.

Він був борцем за Україну в Донецьку у 70-х роках 20 століття. Був ворогом №1 для радянської системи і за українську ідентичність заплатив власним життям.
Як донецький вчитель Олекса Тихий рятував Донба...

ДИВИТИСЯ

Українська військова організація - 100 років історичній легенді

 31:20
 82

Тридцять четвертий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про історичну формацію Українську Військову Організацію - УВО.

Як, програвши національно-визвольні змагання у 1917-1920-их рр. ХХ ст., українці відродили Ідею Нації і свою військову потугу.
Про історичний приклад для н...

ДИВИТИСЯ

Іловайськ 2014: трагедія чи подвиг?

 31:56
 59

Тридцять п'ятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про катастрофічні політичні наслідки окупації Іловайська.

366 українських воїнів віддали своє життя за український Іловайськ. 19 зникло безвісти. 300 - у полоні. 429 - поранені.

29 серпня 2014 року при виході з оточ...

ДИВИТИСЯ

Галина Дидик - зв'язкова Романа Шухевича

 29:55
 65

Тридцять шостий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про останні миті генерала Шухевича крізь призму долі Галини Дидик.

Вона була символом покоління Нескорених у 20-70-х роках XX століття. Провела роки життя у підпіллі та 25 років у радянських таборах. Пройшла через нелюдські ка...

ДИВИТИСЯ

Олекса Гасин – «Лицар» УПА

 30:25
 57

Тридцять сьомий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про лицаря УПА Олексу Гасина.

Він був шефом військової референтури ОУН-УПА та керівником військового штабу Української Повстанської Армії. Провів 19 років в активній війні з польським, німецьким та московським ворогом задля са...

ДИВИТИСЯ

Михайло Гаврилко – 100 літ від дня трагедії

 31:38
 42

Тридцять восьмий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про Михайла Гаврилка.

Він на десятиліття випереджав націоналістичну ідеологію. Був полтавським козаком і січовим стрільцем, воїном та митцем. Людиною, яка різьбила українську історію стеком та мечем.

Загинув від ру...

ДИВИТИСЯ

Донецьке летовище: межа світів

 30:09
 33

Тридцять дев'ятий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про сучасну історію московсько-української війни, що програмує наше сьогодення і майбутнє.

26 травня 2014 - 23 січня 2015-го року – саме стільки тривала оборона донецького летовища, що зірвала план Путіна та встигла стати ле...

ДИВИТИСЯ

Олександр Вишнівський - Полковник Армії УНР

 30:25
 26

Сороковий випуск проекту Ірини Фаріон "Ген українців" про зраду, зневіру, а водночас – неспинність боротьби за власну державу через призму особистості Олександра Вишнівського.

Олександр Вишнівський - запорожець за народженням та духом! Полковник армії УНР, історик та мемуарист, що вик...

ДИВИТИСЯ
© 2006-2020 klio.dp.ua